• Βρείτε μας κι εδώ:

Προετοιμασία πρώτης τάξης δημοτικού

Η προετοιμασία για την πρώτη τάξη περιλαμβάνει μαθήματα στα οποία έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν μαθητές προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Λειτουργεί από Δευτέρα έως Παρασκευή 13:30 μ.μ – 15:30 μ.μ. Το πρόγραμμα σπουδών έρχεται να συμπληρώσει το πρόγραμμα του προ νήπιου και νήπιου με ευχάριστο, δημιουργικό και εποικοδομητικό τρόπο.
Κατάλληλα εκπαιδευμένο εκπαιδευτικό προσωπικό παραλαμβάνει καθημερινά τους μαθητές από το προ νήπιο και το νήπιο και εφόσον υπάρξει ένας ικανοποιητικός χρόνος ξεκούρασης και απόλαυσης μεσημεριανού γεύματος συνεχίζουμε με δραστηριότητες που  ενισχύουν τις γνώσεις ,τις δεξιότητές  και την κριτική  σκέψη.
Οι μαθητές προετοιμάζονται για την πρώτη τάξη στη γλώσσα και στα μαθηματικά μέσα από τα σχολικά βιβλία ,έτσι ώστε να είναι προετοιμασμένοι και να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις του δημοτικού σχολείου. Οι μαθητές μαθαίνουν την αλφαβήτα ,γραφή, ανάγνωση και ασχολούνται με προ μαθηματικές έννοιες.

Υπόδειγμα εβδομαδιαίου προγράμματος Λιλιπούτειου σχολείου Point:

Γεωμετρικά σχήματα

Μαθαίνουμε στους μικρούς μας φίλους τα γεωμετρικά σχήματα,πως να τα σχεδιάζουν, να τα αναγνωρίζουν και να βρίσκουν αντικείμενα αυτών των σχημάτων.

Φύλλα εργασίας Άσκηση 1    Άσκηση 2     Άσκηση 3

Αριθμοί

Μαθαίνουμε τους αριθμούς,κάνουμε κολάζ μαζί τους και γινόμαστε οι καλύτεροι μαθητές.Μαθαίνουμε προ αρίθμηση και προετοιμαζόμαστε για την πρώτη τάξη του Δημοτικού.

Φύλλα εργασίας: Άσκηση 1   Άσκηση 2   Άσκηση 3

Ημέρες, μήνες, εποχές, καιρός

Μαθαίνουμε τους μήνες, τις μέρες και τις εποχές, ζωγραφίζουμε και φτιάχνουμε παζλ.

Φύλλα εργασίας: Άσκηση 1

Σωματογνωσία

Γνωρίζουμε τα μέρη του σώματός μας, το φύλλο του κάθε μαθητή, ξεχωρίζουμε βασικές έννοιες τις οποίες συνηθίζουν να συγχέουν τα παιδιά.

Φύλλα εργασίας: Άσκηση 1    Άσκηση 2

Διατροφή

Μαθαίνουμε στους μικρούς μας φίλους πως πρέπει να τρέφονται σωστά  κάνοντας διάφορα παιχνίδια.Αξιοποιούμε την κουζίνα του κέντρου μας και φτιάχνουμε υγιεινά σνακ.

Φύλλα εργασίας: Άσκηση 1   Άσκηση 2   Άσκηση 3

Πληροφορίες για εγγραφές: